1
Strona główna
2
O sieci
3
Aktualności
4
Rezydencje naukowe
5
Rocznik Ziem Zachodnich
6
Kontakt
7
Lorem ipsum
X
Zamknij to okno
A -
A
A+
A -
A
A+

Seminarium rozpoczynające stypendium Nancy Waldmann

11/08/2017

8 sierpnia 2017 r. o godzinie 11:00 w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” odbyło się seminarium rozpoczynające pobyt stypendialny Nancy Waldmann.

Podczas spotkania Stypendystka, która przyjechała do Wrocławia z Berlina, zaprezentowała główne założenia swojego projektu poświęconego aktualnym w Polsce zjawiskom odgórne dekomunizacji o oddolnego oswajania pomników poświęconych Armii Czerwonej.

P. Waldmann podczas trzech miesięcy planuje rezydować głównie w Szczecinie, by móc prowadzić badania terenowe w północnej części ziem przyłączonych do Polski po 1945 r.

Nancy Waldmann pochodzi z Berlina. Jest absolwentką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina na kierunku kulturoznawstwo. Wcześniej ukończyła także Uniwersytet w Lipsku (kierunek: historia i polonistyka), a w ramach projektu „Go East” gościła na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu.

O PROJEKCIE:
Armia Czerwona była z jednej strony represyjnym okupantem, z drugiej zaś gwarantem polskości ziem przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Niezależnie od tego, czy pomniki poświęcone sowieckim żołnierzom zostały odrzucone i zlikwidowane przez lokalne społeczeństwo czy są zachowywane do dziś, można założyć, że stały się istotnym elementem przestrzeni pamięci zbiorowej.

Celem badania jest próba odpowiedzi na pytanie gdzie i w jakich warunkach następowały i następują procesy oddolnego przyswajania sowieckich miejsc pamięci, a zatem uznawania ich w jakimś stopniu za swoje. Czy wzmacniają czy burzą identyfikacje mieszkańców z pomnikami? Czy ingerencja władzy „z góry” wzmacnia patriotyzm „małej ojczyzny”? Na ile i czy w ogóle stanowią temat w dyskusji na temat przeszłości? A także, jak w ogóle chcemy pamiętać koniec II wojny światowej i powojenny początek polskości tych ziem?