1
Strona główna
2
O sieci
3
Aktualności
4
Rezydencje naukowe
5
Rocznik Ziem Zachodnich
6
Kontakt
7
Lorem ipsum
X
Zamknij to okno
A -
A
A+
A -
A
A+

Logo Sieci

11/08/2017

System Identyfikacji Wizualnej Sieci Ziem Zachodnich i Północnych zaprojektował zespół krakowskich twórców działających w Łobzowska Studio. Czym kierowali się autorzy projektu i w jaki sposób udało im się zamknąć w prostym znaku graficznym główne idee programu – o tym sami twórcy:

 

Pomysł na logo Sieci Ziem Zachodnich i Północnych powstał z bezpośredniego nawiązania do tematu przedsięwzięcia. Projektanci w oszczędny i zgeometryzowany sposób odnieśli się do mapy wyznaczonej obszarami ziem przyłączonych do Polski po II Wojnie Światowej. W efekcie powstał linearny, lekki w formie obrys tych terenów, który utworzył czytelny znak, niosący informację o tym czego sam dotyczy. Tak wykreśloną „sieć” – nieregularny kształt znaku – domyka nazwa, złożona prostym, bezszeryfowym krojem pisma, który nawiązując prostotą i grubością do linii obrysu, tworzy w całości spójną kompozycję.

Linearność znaku pozwoliła również, poprzez jego multiplikację, na wykorzystanie go do stworzenia wzoru. Dzięki temu powstał motyw graficzny, możliwy do zastosowania na różnego rodzaju drukach firmowych i materiałach promocyjnych. Drugim motywem graficznym, który pojawia się w identyfikacji wizualnej jest ten sam znak, ale w postaci przeskalowanej i wypełnionej aplami koloru – głównie koloru indygo, który jest tu przewodnim kolorem. Powstały w ten sposób mocny akcent kolorystyczny, obecny na plakatach i ulotkach w prosty sposób nawiązuje i kojarzy się z logo, a przez to ułatwia identyfikację w przestrzeni miejskiej działań Sieci. Oprócz przyciągania wzroku, ma również dodać szczypty współczesności archiwalnym zdjęciom wykorzystywanym w identyfikacji wydarzeń.